Hotel Pałac Ossolińskich Conference & SPA

Historia Pałacu

Najdawniejsza wiadomość o Sterdyni pochodzi z 1446 roku. Pierwszym, odnotowanym w źródłach właścicielem posiadłości był Piotr Kiszka herbu Dąbrowa. Po nim Sterdyń odziedziczył jego syn, Mikołaj, do którego w roku 1580 należał też Ciechanowiec. Dobra sterdyńskie pozostawały we władaniu Kiszków do roku 1622.

W roku 1673 Zbigniew Ossoliński, następny właściciel majątku, podarował go synowi Jerzemu, chorążemu nurskiemu. Rządy Jerzego trwały 15 lat i stanowiły okres stabilizacji w Sterdyni. Wówczas to pałac został gruntownie przebudowany w stylu barokowym. Ostatni z Ossolińskich, Stanisław, ukończył budowę kościoła, doprowadził do przebudowy pałacu w duchu klasycystycznym oraz przyczynił się do nowego ukształtowania przestrzennego rezydencji sterdyńskiej.

W roku 1809 jego córka Emilia poślubiła Józefa Wawrzyńca Krasińskiego herbu Ślepowron. Do osób bywających w domu Krasińskich należał Jakub Kubicki, znany wówczas i ceniony architekt. Jemu to właśnie Stanisław Ossoliński zlecił przebudowę sterdyńskiego pałacu. Kubicki, uczeń słynnego Dominika Merliniego, twórcy Łazienek Królewskich w Warszawie, zastosował w projekcie rozwiązania swego mistrza. W 1847 roku, po śmierci Józefa Wawrzyńca Krasińskiego, wyłączną właścicielką majątku stała się Paulina z Krasińskich, żona Ludwika Górskiego herbu Bożawola. Ludwik Górski był postacią wyjątkową wśród ówczesnych ziemian. Jako przeciwnik pańszczyzny wprowadził odpłatność za robociznę, przeprowadził jedną z pierwszych w kraju meliorację gruntów. Był ponadto nieoficjalnym łącznikiem Kościoła katolickiego w Królestwie Polskim z papieżami Piusem IX, Leonem XIII i Piusem X. Nic więc dziwnego, że pałac Górskich w Warszawie przy ul. Foksal 8 nazywano trochę złośliwie „polskim Watykanem”. Pod zarządem Ludwika Górskiego Sterdyń przeżywała okres największego rozkwitu.

W rękach Krasińskich majątek pozostał do roku 1944. W latach powojennych w pałacu mieściło się gimnazjum, następnie – Ośrodek Zdrowia, a w jednym z obecnych apartamentów usytuowano Izbę Porodową. Dlatego też wielu mieszkańców Sterdyni, jako miejsce swego urodzenia podaje właśnie pałac.

Teraźniejszość

Pałac Ossolińskich położony jest w starorzeczu Bugu. Odrestaurowane budynki, przyległy do nich park w stylu angielskim oraz stawy rybne budzą zachwyt przybyłych tu gości. Dopełnieniem są wnętrza z zachowanym klimatem przeszłości. Z wielkim pietyzmem odtworzone zostały osiemnastowieczne polichromie w salach reprezentacyjnych. Odwiedzający pałac mogą podziwiać sale seminaryjne i bankietowe, salon klubowy oraz restaurację, w której zachowano stare dębowe kredensy. W sklepionych podziemiach pałacu znajduje się zaciszna miodopitnia, z której dochodzi zapach przednich trunków. Można by rzec – to kraina mlekiem i miodem płynąca.

Apartamenty i pokoje hotelowe umiejscowione są w samym pałacu oraz w przylegających do niego oficynach. W każdej znajduje się przestronny salon z kominkiem, w podziemiach jednej z nich kryje się stylowy pub, a w drugiej niepowtarzalny salon SPA. Można także zamieszkać nieopodal pałacu, w wyremontowanym spichlerzu. Do dyspozycji gości jest tu 37 pokoi, a także karczma z ogromnym paleniskiem w piwnicach. Cały budynek z pięknymi witrażami i oryginalnymi drewnianymi belkami utrzymany jest w ludowym klimacie. W ostatnich latach kompleks wzbogacił się o nowo wybudowane Czworaki będące budynkiem hotelowym z 65 pokojami oraz uroczystą salą kryształową. Organizując coraz więcej nowych, pasjonujących zajęć i rozrywek, staramy się spełniać oczekiwania i marzenia naszych gości. Mamy nadzieję, że wszystkie proponowane atrakcje, luksusowe warunki i sprawna obsługa zachęcą ich do ponownych odwiedzin naszego pałacu.

Galeria zdjęć